اشتباهات معامله‌ گران زمان افت قیمت کنترل احساسات و پرهیز از انجام کارهای هیجانی یافتن پایین‌ ترین نقطه قیمت فروش کوین‌ فعلی برای خرید کوین در حال افزایش

اشتباهات معامله‌ گران زمان افت قیمت بیت کوین کنترل احساسات و پرهیز از انجام کارهای هیجانی یافتن پایین‌ ترین نقطه قیمت فروش کوین‌ های فعلی برای خرید کوینهای در حال افزایش

اشتباهات معامله‌ گران زمان افت قیمت بیت کوین

حقیقتا با وجود نوسانات مرگبار بازار کریپتوها، سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال به منزله یک جنگ روانی است. معامله‌ گران سهام اغلب اعلام می‌کنند که سرمایه‌ گذاری در بازار سنتی به آمادگی ذهنی خیلی بالایی نیاز دارد. این آمادگی ذهنی زمانی به کار می‌آید که بازار دچار نوسان شده باشد. یک معامله‌ گر خوب در چنین شرایطی باید کنترل بالایی داشته باشد، از تصمیم‌ گیری‌ های احساسی اجتناب کند و با پیروی از استراتژی مناسب به فعالیت خود ادامه دهد. اشتباهات معامله‌ گران زمان افت قیمت بیت کوین بسیار متفاوت است.

اگر تجارت سنتی به آمادگی ذهنی بالایی نیاز دارد، پس می‌توان ادعا کرد که معامله‌ گران ارزهای دیجیتال باید صبر ایوب داشته باشند. نوسان بازار کریپتوها از هر بازار دیگری در جهان بیشتر است. کسانی که می‌خواهند وارد بازار خرید و فروش بیت کوین یا هر ارز دیگری شوند، باید تسلط بالایی بر احساسات خود داشته باشند، درست مثل رهبران یوگا.

تجربیات معامله‌ گران در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال

من چند سال است که در فضای خرید و فروش بیتکوین فعالیت می‌ کنم. در ابتدا با سرمایه‌ گذاری شروع کردم، ولی بعد ها دامنه فعالیت‌ هایم را گسترش دادم.

آشنایی با بازیگران بازار رمزارزها به من یاد داده که این بازار در تمامی مواقع بر پایه احساسات حرکت می‌ کند. بدین معنی که روند قیمت ارزهای دیجیتال همیشه با حساب و کتاب پیش نمی‌ رود.

تعداد سرمایه‌ گذاران خرد کریپتوها از هر بازار دیگری در جهان بیشتر است. کافیست لغت «بیت کوین» را در «گوگل ترندز» وارد کنید و نمودار آن را با نمودار قیمت بیت‌ کوین مقایسه کنید. مشاهده می‌ کنید که هر دو نمودار شباهت زیادی به یکدیگر دارند. هر چه بر تعداد افرادی که لغت بیت‌ کوین را در گوگل جستجو می‌کنند، افزوده شود، قیمت آن افزایش بیشتری پیدا می‌کند. مشاهده می‌کنید که به فاصله اندکی پس از افزایش حجم جستجو، قیمت بالاتر می‌رود.

کنترل احساسات و پرهیز از انجام کارهای هیجانی

در بازاری که بر اساس احساسات کنترل شود، نوسان قیمت نیز به صورت هیجانی انجام می‌ گیرد. اگر می‌خواهید در یک بازار مبتنی بر هیجان، عملکرد مناسبی داشته باشید، باید عنصر احساسات را از معاملات خود حدف کنید.

دلیل من از گفتن چنین جمله‌ ای این است که در برخی از اوقات، بهتر است به‌جای انجام اقدامات مختلف، هیچ کاری نکنید و فقط نظاره‌ گر باشید. همان‌ گونه که پیش از این اشاره کردیم؛ چنین امری زمانی محقق می‌شود که صبر ایوب داشته باشید. تصور کنید که قیمت بیت‌کوین افت کرده و با چشم می‌ بینید که ارزش دارایی‌ های شما درحال کاهش است. در چنین شرایطی، حفظ آرامش بسیار سخت و دشوار است.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که آیا امکان دارد باز هم قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا کند؟ من گوی پیشگویی ندارم، ولی با اعتماد به نفس بالایی می‌ گویم که بیت‌ کوین در نهایت شکوه پیشین خود را باز خواهد یافت.

یافتن پایین‌ ترین نقطه قیمت برای انجام خرید را فراموش کنید

اگر بخشی از سرمایه خود را به شکل فیات یا بیت‌ کوین نگهداری می‌ کنید، زمان افت قیمت، فرصت مناسبی است که به خرید پله ای بپردازید. زمانی‌ که به نمودار قیمت یک سکه‌ دیجیتال نگاه می‌ کنید و مشاهده می‌ کنید که قیمت آن در حال کاهش است، این سوال برایتان مطرح می‌شود که این سیر نزولی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

در چنین شرایطی، در واقع به دنبال این هستید که به پایین‌ ترین قیمت برسید. رسیدن به پایین‌ ترین قیمت بدان معناست که درست در زمان کمینه بودن قیمت، وارد معامله شوید. دستیابی به پایین‌ ترین قیمت به حدی دشوار است که عنوان «گرفتن یک چاقوی در حال افتادن» را به آن اختصاص داده‌ اند.

اگر دائم در تلاش هستید که به پایین‌ ترین قیمت برسید، احتمال دارد که شانس‌ های موفقیت را از دست بدهید.

در برخی از اوقات، بهتر است به جای منتظر بودن برای رسیدن به قیمت کمینه، دست به کار شوید و در نزدیکی‌ های این قیمت، قدم در معامله بگذارید.

بدانید ارزهای دیجیتال راهی برای یک شبه پولدار شدن نیستند و این جمله برای تمامی سرمایه‌ گذاران خرد، که بخش عمده‌ای از بازار را تشکیل می‌ دهند، صادق است. شما «گرگ وال استریت» نیستید و اگر دست از چنین تصوری بردارید، کوین‌های بیشتری به دست می‌ آورید.

فروش کوین‌ فعلی برای خرید کوین در حال افزایش

همگی ما این تجربه را داریم که سکه‌ هایمان را به پایین‌ ترین قیمت فروخته‌ ایم و سپس روند معکوس شده و قیمت‌ آن سکه افزایش پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد هر زمانی که دچار سندروم «فومو» شده‌ ام و برای خرید یک کوین دیگر، کوین‌ های فعلی خود را فروخته‌ ام، قیمت کوین‌ های فروخته‌ شده‌ ام افزایش پیدا کرده است. فومو به معنای «ترس از جاماندن» است و باعث می‌ شود تا در اقدامات تجاری خود تصمیم‌ گیری‌ های بدی داشته باشیم.

فرض کنید کوین X را به قیمت ۰.۲۵ سنت خریداری می‌ کنید. دو هفته گذشته و هنوز قیمت X برابر با ۰.۲۵ سنت است. در این شرایط به باورها و منطق خود شک می‌ کنید. دو هفته دیگر هم می‌ گذرد. قیمت X به ۰.۲۰ سنت می‌ رسد. دوست شما کوین جدیدی بنام Y را به شما معرفی می‌ کند. ۶ ساعت بعد از این‌ که دوستتان Y را می‌ خرد، قیمت آن ۸۰% افزایش پیدا می‌ کند.

در این صحنه سرنوشت‌ ساز است که به نگرش خودتان شک می‌ کنید و استراتژی اشتباهی را در پیش می‌ گیرید! دوست شما در همین مدت اندک ۸۰% سود داشته است. شوخی بدی است. در نهایت تمام دارایی خود را با ضرر به فروش می‌ رسانید و Z را می‌ خرید. روز بعدی ارزش X با رشدی ۸۰۰ درصدی مواجه می‌ شود.

هیچ انسانی دوست ندارد به جای چنین شخصی باشد، من تجربه مشابهی داشته‌ ام و از آن تجربه‌ ام اصلا خاطره خوشی ندارم.

اگر می خواهید عقل جود را از دست ندهید هر روز به نمودار ها خیره نشوید!

چه باور کنید و چه نکنید، این امکان وجود ندارد که با خیره شدن به نمودارها آن‌ها را مجبور کنید که به سمت پایین یا بالا حرکت کنند. در روزهای اولی که کار خریدوفروش بیتکوین را آغاز کرده بودم، ساعت‌های زیادی را به خیره شدن به نمودارها اختصاص می‌دادم. درست است که زمان زیادی را در راه مطالعه و آزمایش دانسته‌ هایم صرف کرده‌ ام، ولی ساعات زیادی را نیز بدون هدف به صفحه کامپیوتر خیره مانده‌ ام.

در روز‌هایی که سود چشمگیری نصیبم نمی‌ شد، مانند یک پرنده شکاری به صفحه کامیپوتر نگاه می‌ کردم. همین موضوع باعث می‌ شد تا احساساتی رفتار کنم و بیش از حد معمول به خرید و فروش بپردازم.

یاد گرفته‌ ام که اغلب اشتباهات معامله‌ گران زمان افت قیمت زمانی سر می‌ زنند که به یکی از سه مورد بالا گرفتار شویم. بعضی اوقات، بهترین کار این است که یک زمان محدود را در طول روز تعیین کنیم و بعد از آن زمان دیگر به بازار خرید و فروش بیت‌ کوین فکر نکنیم.
به استراتژی من اعتماد کنید و همواره به یاد داشته باشید: معامله بدون استراتژی، به منزله قمار کردن است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

پیشنهادها و نظرات

امیدوارم که این مطلب هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد در صورتی که در رابطه با این موضوع سوالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه